Dyr og folk
   
Grå og hvit sykkel blant hvitveis

Katten Timmi ble slapp og sliten: -Jeg følte at noe var galt, sier eieren.

Hege Margrethe Stenberg hadde lenge følt at noe var galt med katten hennes, Timmi. – Han spiste bra, men virket tung i kroppen og la seg ofte ned, sier hun. Hun opplevde det som en lettelse å få svar på hva som feilte Timmi, selv om det var en alvorlig sykdom.

Alle foto: Hege Margrethe Stenberg

Til høsten er det tre og et halvt år siden Timmi kom inn i livet til Hege Margrethe Stenberg. Hun så et Facebookinnlegg som ble delt av Kattens beskytter Vestfold. Innlegget var om en katt de jobbet med å fange i et hyttefelt på Tjøme.

– De tror at han gikk der ute fra påske og til over sommeren. Det kunne virke som han var blitt dumpet der, sier Stenberg.

Et par som bodde på en hytte i området matet katten. Han var for redd til å nærme seg hytten, men spiste det de la ut i skogkanten.

– Den katten talte til meg, sier Stenberg.

Koste seg i nytt hjem

Hege Margrethe Stenberg og katten Timmi.
Hege Margrethe Stenberg og Timmi

Hun tok kontakt med Kattens beskytter Vestfold og sa at hun gjerne ville ha ham. Like etter ble Timmi fanget. Før han kom til sitt nye hjem, fikk han en helsesjekk hos dyrlege. Han var mager og så ut til å ha nyreproblemer, men virket ellers i ok form.

-Allerede hos dyrlegen la han seg bare på skulderen hennes, så han kom fort over redselen, sier Stenberg.

Timmi ble antatt å være i 3-4 års alderen da han ble fanget inn. Hjemme hos Stenberg fant han seg fort til ro og knyttet seg til sin nye eier. Han koste seg ute og inne, og ble god venn med Mio, katten til søsteren til Stenberg.

Annonse

Virket tung i kroppen og utilpass

-Lenge har jeg hatt en følelse av at det er noe som ikke stemmer. Han spiser bra, men virker tung i kroppen og utilpass, sier hun.

Den 8. april i 2024 tok hun Timmi med på helsekontroll hos en dyrlege i Hurum. Der var det en veterinærstudent som lyttet på hjertet til Timmi.

-Hun lyttet veldig lenge. Deretter ba hun en dyrlege om å lytte. Hun mente hun hørte en bilyd.

Dyrlegen bekreftet studentens mistanker: det var en bilyd der. I tillegg var pulsen altfor rask.

-Jeg ble anbefalt å ta blodprøver og sjekke videre. Det gjorde jeg. Heldigvis har jeg en god forsikring, sier Stenberg.

Grundig utredning

To katter ligger i en seng
Timmi og kompisen Mio

Oppfølgingen tok hun på Nøtterøy Dyreklinikk tre dager senere. De kjente Timmi godt fra før av. Blodprøvene viste at det var sykdom i hjertet. Det var ikke lenger noe som tydet på at han hadde nyresykdom. Dyrlegen fortalte at de mistenkte HCM, hypertrofisk kardiomyopati, som er en ganske vanlig hjertesykdom hos katter.

Neste steg var en grundig undersøkelse med ultralyd og blodtrykksmåling hos en dyrlege med spesialkompetanse på hjertesykdom. Timmi taklet undersøkelsen fint.

-Dyrlegen viste meg ultralydbildene og forklarte hva vi så på skjermen mens undersøkelsen foregikk. Undersøkelsen viste at det var HCM og at sykdommen var i en tidlig fase. Men han så også en annen tilstand som er mindre vanlig hos katter: Aortastenose, altså en innsnevring av pulsåren som går ut fra hjertet. Det er derfor pulsen hans er så høy. Blodtrykket var også veldig høyt. De som tok testen, trodde først de hadde gjort noe feil. Hadde han vært et menneske, ville han fått betablokkere, men slike medisiner finnes ikke for katter, sier Stenberg.

Fint å få svar

Stenberg opplevde det som fint å få konkrete svar på hva som skjer med Timmi, og forklaringer på hvorfor han har de symptomene han har.

– Kattene bruker å være med meg og søsteren min på kveldstur. De andre kattene løper rundt, men Timmi må plutselig legge seg ned. Eller han klatrer opp på skulderen og vil bli båret. På bare en måned ser jeg at han oftere legger seg ned foran matskålen, sier hun.

Timmi er øyenstenen til Stenberg. -Han er utrolig kjærlig og hengiven, sier hun.

Hver natt sover han i fotenden av sengen. Om morgenen legger seg ved siden av henne og maler høyt. Hun vet at sykdommen vil forkorte livet hans og at hjertet plutselig kan stoppe. Det er vondt å tenke på. Hvor fort sykdommen utvikler seg, varierer fra katt til katt. Heldigvis ser det ut som han har det greit. Han spiser bra, men er slappere enn før.

Til tross for den alvorlige sykdommen er hun glad for å ha fått svar på hva som feiler Timmi.

-Det var en lettelse å få vite hva det var. Jeg følte jo at det var noe som ikke stemte, sier hun.

Annonse

Må unngå unødig stress og narkose

Hege Margrethe Stenberg med katten Timmi, som er grå og hvit, på fanget. Mio, svart og hvit katt ved siden av,
Hege Margrethe Stenberg sammen med Timmi og Mio

Behandlingen Timmi får består i hovedsak av at Stenberg passer på at han ikke blir utsatt for unødig stress.

-Dersom han blir skremt eller hjertet må jobbe veldig mye, kan han besvime. Dyrlegen fortalte at det finnes hjertemedisin for hunder, men ikke for katter, sier Stenberg.

Timmi bør helst ikke få narkose på grunn av risiko for hjertestans.

Stenberg undrer seg over at både Timmi og kompisen Mio, en av søsterens to katter, har HCM-hjertesykdom. En tredje katt hun og søsteren hadde, døde i oktober 2023, bare tre år gammel. Den var livlig og virket helt frisk, men døde under narkose i forbindelse med tannbehandling.

-Dyrlegen sa at de trodde årsaken var HCM – samme hjertesykdom som de andre to kattene har. Det var sjokkerende. Jeg lurer på om det er mye skjult hjertesykdom, ettersom tre av de kattene vi har hatt de siste årene har eller har hatt HCM, sier Stenberg.

Nå er hun opptatt av at den tiden Timmi har igjen å leve, skal være god.

– Det er trist å vite at både Timmi og Mio får kortere liv på grunn av sykdommen, men de skal ha det godt! sier Stenberg.

Dyrlegen: – HCM er en vanlig sykdom hos katter

Øivind Austefjord er dyrlege ved Nøtterøy Dyreklinikk. Han forteller at hypertrofisk kardiomyopati – HCM – er en veldig vanlig sykdom hos katt.

-Den har nok blitt «mer vanlig» de siste årene fordi vi har blitt oppmerksomme på sykdommen, fordi utstyret som brukes til å stille diagnosen (ultralyd) har blitt mer tilgjengelig, og fordi dyrlegene har blitt flinkere, sier han.

Behandling

-Hva slags behandling kan man gi ved HCM hos katt?

– Det finnes dessverre ingen behandling for denne sykdommen, men noen dyrleger gir litt støtteterapi. Det kan være:

  • Betablokkere: brukes for å redusere hjertefrekvensen og forbedre hjertets fyllingstid (for eksempel atenolol).
  • Kalsiumkanalblokkere: hjelper til å slappe av hjertemuskelen og redusere blodtrykket (for eksempel dilitiazem).
  • ACE-hemmere: forbedrer blodstrømmen og reduserer belastningen på hjertet (for eksempel enalapril).
  • Diuretika: brukes for å redusere væskeansamling i lungene (for eksempel furosemid).
  • Antikoagulantia: forhindrer blodpropper som kan oppstå på grunn av endringer i hjertet (for eksempel klopidogrel).

-Men dette er omdiskutert og de fleste, meg inkludert, velger å ikke gi noe, sier Austefjord.

– Kan man gjøre noe for å forebygge hjertesykdom hos katter?

– Hos mennesker med slik sykdom vil livsstilsendring hjelpe. Det kan være vanskelig å få til hos katter, men lite stress og et sunt kosthold vil normalt være fornuftig, sier Austefjord.

Tre katter ligger ved siden av hverandre i en seng.
Alle de tre kattene på bildet har sannsynligvis HCM Det er bekreftet at Timmi og Mio har sykdommen og antatt at den tredje katten døde av det

HCM – hypertrofisk kardiomyopati.

Dette er den vanligste hjertesykdommen hos katter. Man tror at de fleste katter med hjertesykdom har denne tilstanden. Ved hypertrofisk kardiomyopati fortykkes hele eller deler av hjertemuskelen. Muskelen blir mindre elastisk og hjertet pumper mindre blod. Sykdommen er genetisk og rammer både vanlige huskatter/blandingsraser og rasekatter som Maine Coon.

Aortastenose

Aortastenose er en sjelden tilstand hos katter. Den innebærer at aortaklaffen blir innsnevret, noe som betyr at hjertet må jobbe hardere for å få blodet ut i kroppen. Dette kan ha en rekke skadelige effekter. Ettersom tilstanden er sjelden, vet man ikke om behandling med betablokkere har effekt hos katter.

Les også:

Levetid hos katt: hvor gamle kan katter bli?

En uhyggelig reise med to katter

Hvorfor maler katter?

Katter som leker: et tegn på god dyrevelferd

Har du en gammel katt? Slik tar du best mulig vare på den

Merethe Kvam

Journalist med 19 års erfaring, 16 år som helsejournalist og redaktør for nettsiden NHI.no. Forfatter av: Den hvite hesten (august 2024), Farlig ferie (2022), en spenningsbok som tar opp viktige tema innen dyrevelferd, og Julemonsteret (2023).

Merethe er veldig glad i dyr, engasjert i dyrevern og har hatt verv i Dyrebeskyttelsen. Hun har også jobbet frivillig for omplasseringen for dyr.
Helt siden Misti kom til familien i en liten pappeske med blå hyssing rundt, da Merethe var ti år gammel, har hun hatt katt. For tiden har Merethe to katter og en hund. I tillegg har hun flere års erfaring med hest.
Personlige historier finner du under fanen "Å leve med dyr".

Ingen av artiklene er sponset eller inneholder noen form for skjult reklame. Målet vårt er at artiklene skal bidra til bedre kunnskap om dyr, bedre dyrevelferd og ellers være interessant for dyrekjære mennesker.

Annonse