– Det er helt vilt mye arbeid på denne tiden av året, sier Marina Kovrigina i Fuglebeskyttelsen Trondheim og omegn. Arbeidet gruppen gjør har i løpet av de siste årene blitt godt kjent. I disse dager får de daglig flere telefoner og meldinger om fugler som er skadet og trenger hjelp.
– Viltpatruljen og dyrlegekontor tar også kontakt med oss for hjelp til rehabilitering av fugler, sier Kovrigina. Hun synes det er positivt at flere kjenner til jobben gruppen gjør og ikke minst at det i mange tilfeller går an å redde fugler som er skadd. Men nå klarer de ikke å hjelpe alle som ringer – de er for få.
Krevende tid på året
– På denne tiden av året leter fuglene etter mat til seg selv og ungene. Om det er to foreldre som kan gjøre jobben går det fint, men om den ene dør sliter fuglene. Foreldrene må både beskytte ungene og finne mat, sier Kovrigina.
Det som utgjør størst fare for fuglene er folk, biler, rev og andre rovdyr – og andre fugler, forklarer hun.
– Veldig mange fugler, særlig måker, blir påkjørt av biler. Det er leit at måkene får unger i byer eller andre steder det er mye folk og trafikk. Men de kommer dit fordi de har lange tradisjoner for det og fordi de leter etter mat, sier Kovrigina.
Les også: – Det er vi som tar deres områder – ikke omvendt
Nå trenger Fuglebeskyttelsen i Trondheim og omegn hjelp.
– Vi er en liten gruppe mennesker som har spesialisert oss på å hjelpe fugler. Vi er ikke mange nok, sier Kovrigina.
Siden Kovrigina begynte å redde måker for fem år siden, har hun selv pleiet 76 måker tilbake til livet og et fritt liv.
Hun forteller at alt av hjelp vil komme veldig godt med.
Pass av skadde fugler i korte perioder
En sårt tiltrengt ressurs er folk som kan tenke seg å ha en skadd fugl hjemme hos seg til den kommer til hektene.
– Noen fugler har hjernerystelse og trenger bare å være i et mørkt rom noen timer, kanskje natten over. Andre kan ha skader som trenger flere dager. Men det er kun snakk om korte perioder. Man kan for eksempel ha fuglen på en veranda eller i en garasje i noen dager, sier hun.
Kovrigina understreker at de som er i gruppen fra før av, kan gi opplæring og veiledning i hva som må gjøres. Fugler som er skadet har hatt tilsyn av dyrlege før de blir bragt til rehabilitering.
Gruppen ser også etter et sted med mulighet for rehabilitering av lenger varighet, men da må det være en plass man har eller kan lage utendørs luftegårder.
I bildekarusellen kan du se bilder av fugler som har fått hjelp. Du ser også eksempler på bur, oppholdssteder og luftegårder som blir brukt. Trykk på bildet for å få opp større bilder. Alle foto: Privat.
Kjøring og administrasjon
– Men vi vil også gjerne ha hjelp til å ta imot henvendelser og gi råd, hjelp til å kjøre skadde fugler til dyrlege eller rehabilitering, og hjelp til å opprette spleis eller lignende. Absolutt alt av hjelp tas imot med takk, sier Kovrigina.
Har du lyst og anledning til å hjelpe? Her kan du ta kontakt med Fuglebeskyttelsen Trondheim og omegn. Eller på e-post: [email protected]
Her kan du lese om tre av fuglene som har fått hjelp av Kovrigina og Fuglebeskyttelsen Trondheim og omegn:
- Reddet gråmåke som var forgiftet
- Reddet måke med alvorlig skade
- – Mange fugler skades av fiskeutstyr